Před 14 dny byl týden nabitý výživovými konferencemi, proto jsme se rozhodly, že o nich napíšeme souhrnný report a ukážeme vám, jak takové konference vypadají.
Ve středu 14.10. se přidala i Andy a vydaly jsme se opět do IKEMu, tentokrát na konferenci Potraviny v hysterii. Já si akce dlouhou dobu nevšímala, protože jsem myslela, že se bude řešit výživa pacientů trpících hysterií. 😀 Téma bylo ale mýty ve výživě, což je o mnoho zajímavější. Přednášela např. Prof. Ing. Jana Dostálová CSc. z VŠCHT, která se věnovala mléku a éčkám. Je to jedna z mých nejoblíbenějších odbornic na výživu.
Další přednáška byla věnovaná rybám a cévním onemocněním, tu si vzal na starosti Doc. MUDr. Jan Piťha CSc. z IKEMu. Pan Piťha přednášel velmi zábavným způsobem a krásně shrnul, proč jsou ryby a mořské plody v lidské výživě nenahraditelné. Na konferenci se objevil i jeden rýpavý pán, který se ptal na vtíravé dotazy, např. proč je tak nutné jíst ryby, když praotec Čech je určitě nejedl. Přednášející však zvládali odpovídat s důvtipem a grácií, takže se obsazenstvo spíše dobře bavilo. 🙂
Na přednášce o margarínech přišel pan praotec Čech zase s konstruktivní připomínkou, a to že vyzkoušel dát přes noc ven máslo a jakýsi směsný tuk a máslo mu přes noc snědli brouci, avšak rostlinný tuk zůstal netknutý. Přednášejícímu o margarínech, pana Doc. Ing. Jiřímu Brátovi, CSc., vykouzlil úsměv na tváři a odpověď se mu dostala během pár sekund. Byla jsem moc ráda, že na konferenci byl i pan Brát, protože jsem četla několik jeho výborných prací o tucích a všechny jsou skvělé.
Andy měla na konferenci také svého oblíbence, a to Doc. MUDr. Pavla Kohouta, Ph.D., který je známý tím, že si velmi cení svých nutričních terapeutů a bojuje za jejich pozici v rámci nutričního týmu. Thomayerova nemocnice má tak díky němu výživovou sekci na velmi vysoké úrovni. Tentokrát přednášel o celiakii, lepku a jiných formách jeho nesnášenlivosti.
A shrnutí? Většina přednášek byla skvělá, přednášející vše podali přijatelným a zároveň odborným způsobem a jen dvě prezentace z 16 se nám nelíbily. To je myslím úspěch.
Velké mínus však patří občerstvení na této konferenci. Chápu, že je nutné se přizpůsobit podmínkám nemocnice a něčím na zub přispěli i sponzoři, což je jistě důležité, ale opravdu bych si na výživové konferenci představila něco jiného než řízek k obědu a koláčky k svačině. 🙁
V sobotu 17.10. se konala další konference, tentokrát na VŠCHT v Dejvicích. Tuto konferenci pořádá pan Doc. Ing. Jan Pánek, CSc. z téže univerzity. Pozval tak odborníky především z VŠCHT, ale opět se objevil MUDr. Kohout s neméně skvělou přednáškou o lepku, dále jsme se dozvěděli o mlýnských technologiích, významu lepku v pečivu, o netradičních obilovinách, vláknině nebo třeba akrylamidu v potravinách. Přednáška o akrylamidu od Prof. Ing. Jany Hajšlové, CSc. byla mým favoritem z celé konference, protože je to téma relativně nové a zatím ne zcela probádané. Dozvěděli jsme se tak spoustu zajímavostí.
Celá konference byla poněkud odbornější a každý přednášející měl větší prostor, což se pozitivně projevilo na kvalitě prezentací. Také občerstvení bylo o něčem jiném, k dostání bylo spoustu ovoce, Bebe sušenky, bagety z Freshlandu a odpoledne sice nechyběly koláče, člověk však neměl pocit, že si spletl obor. 🙂