Ještě chvilku zůstaneme u veganské kuchyně, protože jednou z jejích hlavních ingrediencí je lahůdkové droždí. Koupila jsem si ho poprvé tak, že mi ho paní ve zdravé výživě omylem přidala k nákupu a já byla naštvaná, že jsem vyhodila 50,- za něco, co nechci. Asi rok mi leželo doma, než jsem mu dala druhou šanci. Od té doby se jeho množství v mém jídle zvyšovalo, až to dopadlo tak, jak vidíte na fotce. Prostě láska.
3. Varenyky
Ruskou kuchyni mám hrozně ráda, hlavně bliny, pelmeně, pirohy… Na varenyky jsem vždycky koukala v menu mamacoffee a nikdy si je nedala, až jsem jednou potřebovala jít někam na oběd a v Yam Yam mě naštvali poledním menu za 160,- a sklenicí vody 0,3 l za 30,-, což považuju za nehoráznost a impuls se zvednout a nikdy nevrátit. Takže jsem si vzpomněla na varenyky v mamacoffee a konečně si je dala. S koprem a zakysanou smetanou a musím jenom doporučit.
4. Jelení pečeně v Lavande
Zpět k problému levně se najíst v okolí Anděla. Buď zajdete do bistra nebo za dobré jídlo zaplatíte majlant. Tentokrát jsme se smířily s majlantem a v rámci dne Žiješ srdcem v Kavárně, co hledá jméno, kde jsme měly stánek s nutričním poradenstvím a následně přednášely na besedě, jsme zašly do oblíbené restaurace Lavande. Mé oči (bohužel) padly na snad nejdražší položku v menu, ale ve výsledku jsem nelitovala, protože jelení pečeně s houbovou omáčkou a bramborovými noky byla naprosto úžasná.
5. Domácí povidla
Ve škole máme předmět léčivé rostliny a jejich vliv na zdraví. Abyste dostali zápočet, musíte si připravit povídání o určité rostlině s pozitivními účinky na zdraví a přinést doma vyrobenou věc na vyzkoušení. Spolužačka donesla domácí povidla bez cukru, a když jsem jí je pochválila, dostala jsem celou sklenici. Jednak jsem netušila, že jsou povidla bez cukru tak dobrá (a sladká) a jednak jsem měla o důvod víc udělat si lívance. Recept zde.
6. Divoký losos
Když se dozvíte o pozitivním vlivu ryb na zdraví díky jejich obsahu omega-3 mastných kyselin a konečně se je naučíte pravidelně jíst a smíříte se s jejich cenou, tak čím dál tím častěji narážíte na to, že vlastně ryby z farmy už tolik omega-3 neobsahují a skladováním nebo tepelnou úpravou se tyto citlivé tuky ničí, takže byste ideálně měli kupovat ryby divoké a za porci dát třikrát tolik. No nic, aspoň jsem to vyzkoušela. Chuť divokého lososa je vážně odlišná a v syrové formě může člověka trochu zmást, ale celkově ho hodnotím pozitivně a až budu bohatá, budu jíst jenom divoké ryby. 🙂