Probiotika jako neodmyslitelná součást zdravých střev

Probiotika jsou důležité střevní bakterie, které si díky svému rozmanitému vlivu na lidský organismus získávají stále větší pozornost. Mluví se nejen o jejich pozitivním vlivu na dobré trávení a ochranu střev, ale též o souvislosti s produkcí některých hormonů, ovlivněním pocitu sytosti a v poslední době i o vlivu na rychlost redukce hmotnosti.


Bylo například prokázáno, že jedinci, jejichž střeva jsou osídlena bakteriemi rodu Prevotella, budou redukovat hmotnost po zařazení pestré a vyvážené stravy bohaté na vlákninu rychleji než jedinci, jejichž střevo ve větší míře osidluje Bacillus.


Ale jak Prevotellu do střeva dostat? Ukazuje se, že se ve větší míře nachází u jedinců, kteří konzumují dostatek celozrnných obilovin, luštěnin a zeleniny, což jsou významné zdroje vlákniny. Vláknina totiž slouží jako prebiotikum, tedy potrava pro probiotika. Což je o další důvod víc, proč si dát pozor na dostatečný příjem vlákniny ve stravě.

Bohužel to nefunguje tak, že by stačilo probiotika jednou zkonzumovat, zajíst je vlákninou a měli byste vystaráno po zbytek života. Pokud nebudete po určitou dobu probiotika zařazovat, obsah těchto střevních bakterií se bude postupně snižovat a vaše střevo mohou osídlit některé nežádoucí kmeny.
Stejně tak se stane po střevní infekci, průjmu, nevhodně zvoleném „detoxu“ nebo po konzumaci antibiotik. Zvláště v takových případech je pak důležité konzumovat buď probiotika v kapslích a nebo potraviny, které je obsahují přirozeně. A mezi ně patří:

1. Kysané mléčné výrobky

Podmáslí, kefír, kyška, jogurt nebo skyr, to jsou mléčné výrobky, jejichž součástí je bohatá probiotická kultura a je ideální je mít v jídelníčku denně. Jakýkoliv mléčný výrobek, v jehož složení uvidíte mléčná kultura, smetanová kultura, jogurtová kultura nebo názvy jednotlivých Laktobacillů či Bifidobakterií, mají něco navíc, co podpoří vaše dobré trávení. Každý produkt obsahuje trochu jinou kulturu, takže je nejlepší jejich druhy střídat.

2. Kimchi 

Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete konzumovat mléčné výrobky, zkuste zařadit vybrané rostlinné fermentované výrobky pocházející originálně z Asie.

3. Kysané zelí nebo okurky

Pokud se bojíte zkoušet exotické potraviny, nebojte se, že by tu pro vás nic nezbylo. Pokud pravidelně zařadíte třeba kysané zelí nebo okurky, uděláte něco pro své zdraví. Pozor však na to, aby nešlo o potraviny uměle okyselené třeba octem. Aby obsahovaly probiotika, musí mít ve složení uvedenou bakteriální kulturu nebo názvy jednotlivých probiotik.

4. Kombucha

Kombucha je fermentovaný nápoj vyráběný z čaje, cukru a několika druhů bakterií a kvasinek. Jde o slazený nápoj, protože i probiotika musí mít k dispozici živiny a ze samotného čaje by se moc nenajedly. Takže i když má tento nápoj blahodárné účinky na naše trávení, nelze ho doporučit méně aktivním jedincům nebo při redukci hmotnosti. Naopak je to skvělý nápoj třeba na celodenní výlet.

5. A to není všechno!

Pokud je potravina fermentovaná, ve většině případů (kromě např. čaje) to znamená, že obsahuje probiotika. Takže i když si dáte třeba tempeh nebo fermentovaný salám, probiotika s nimi zkonzumujete. Nelze však doporučit konzumaci velkého množství salámu, takže raději volte jiné zdroje, jako třeba jogurt nebo zeleninu kimchi.