Konzumace ryb v České republice je zoufalá. Jen málo kdo o sobě může upřímně říct, že konzumuje rybu dvakrát týdně. Důvody jsou různé – někomu vadí kosti, jinému ryby smrdí, dalšímu připadají drahé a někdo si na ně prostě jen nevzpomene. Využijte proto tuto výzvu k tomu, že si dáte rybu tehdy, kdy byste si ji normálně nedali. Ať už je to v restauraci, doma na večeři nebo přinesete rybičkovou pomazánku na kamarádovu oslavu. I ryba z konzervy je lepší než žádná ryba.
Ryby jsou jedinečným zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou důležité pro správnou funkci nervové soustavy i imunity. Mají protizánětlivou funkci, takže se jich využívá například i v léčbě ekzémových onemocnění. Dále jsou ryby zdrojem jódu, který je na území České republiky deficitní. Jód je zase důležitý pro správnou funkci štítné žlázy.
Najděte, kde máte nejbližší rybárnu.
Vyzkoušejte nový rybí recept.
Připravte si pomazánku z tuňáka nebo uzených šprotů.
V restauraci si objednejte pokrm s rybou.
Uvařte si rybí polévku i mimo Vánoce.
Vyzkoušejte nový druh ryby – třeba štiku nebo okouna.
Místo šunky si kupte uzeného lososa.
Já měla s rybami dřív velký problém. Když jsem měla pstruha častěji než jednou za měsíc, tak jsem ho do sebe nemohla vůbec dostat, přišly mi drahé a neuměla jsem si je připravit, protože jsem měla představu, že to je hrozně náročné a ryby se musí složitě kořenit nebo zapékat. A ono je to přesně naopak! Rybí maso je nejlepší syrové čerstvé, když se tepelně upravuje, stačí jen jemně osolit a hodí se skoro všude – klidně do asijských nudlí se zeleninou. Souhlasím, že je rybí maso dražší, ale v Česku jsme obecně zvyklí jíst velké porce masa. Pokud se uskromníte na 100 g ryby na porci, věřím, že za dobré zdraví to stojí! I pstruha můžete jíst nadvakrát, na tom není nic špatného. Já už nějakou dobu jím ryby pravidelně, někdy i pětkrát týdně, někdy dva týdny vynechám, ale věřím, že v průměru to ty dvě porce týdně dá. Tak to zkuste taky!