Železo jako doplněk stravy a jeho formy

Železo je základní složkou hemoglobinu (červené krevní barvivo), které je součástí erytrocytů (červených krvinek), a které na sebe váže kyslík a zajištuje jeho přenos z plic do tkání. Jako součást myoglobinu, dalšího proteinu, který přenáší kyslík ve svalech, podporuje železo metabolismus svalů a zdravou pojivovou tkáň. Železo je také nezbytné pro tělesný růst, správný neurologický vývoj, fungování buněk a tvorbu některých hormonů. 

Tabulka 1: Referenční hodnoty pro příjem živin, 2019

Potřeba železa se přirozeně mění v průběhu života (Tabulka 1). Vzrůstá v těhotenství, během růstového spurtu v dětství a dospívání a také u žen, které mají silnější menstruační krvácení. V takových případech, kdy je potřeba železa zvýšena, může lékař doporučit suplementaci železa ve formě doplňků stravy.  

Nedostatek železa může omezovat tělesnou výkonnost, narušovat termoregulaci nebo snižovat imunitní funkce. Dlouhodobě snížený příjem železa vede k anémii (chudokrevnosti) z nedostatku železa, která celosvětově patří k nejčastějším deficitním stavům. Příčinou velkého nedostateku železa spojeného s chudokrevností jsou většinou chronické ztráty krve při silnější menstruaci (ztráty mohou činit až 15 mg železa za měsíc), při gynekologických onemocněních, při okultním (skrytém) krvácení do zažívacího traktu nebo při různých zánětech. V těhotenství na jedné straně odpadnou ztráty železa menstruační krví, na druhé straně je zapotřebí navýšení příjmu kolem 300 mg pro dítě, 50 mg pro placentu a 450 mg železa pro zvětšení objemu krve matky. To odpovídá celkové potřebě 30 mg železa na den během těhotenství. Tuto zvýšenou potřebu povětšinou nelze přijmout čistě ze stravy a v takovém případě je často doporučena suplementace. 

Nejčastěji používanou formou železa v suplementech je síran železnatý, který ale může způsobit trávicí obtíže (typicky zácpu). Vzhledem k vysoké biologické dostupnosti může být chelátová forma železa (bisglycinát) vhodnou alternativou síranu železnatého z hlediska účinnosti a snášenlivosti. Obě formy mají srovnatelný pozitivní účinek na hladiny železa v organismu. 

Odborné zdroje uvádí, že bisglycinát železa je 2,5-3,4x biologicky dostupnější než síran železnatý. Vyšší biologická dostupnost bisglycinátu znamená, že lze podávat nižší dávku suplementu, což vede k nižšímu zatížení trávicího traktu nevstřebaným elementárním železem. Důsledkem toho je i výrazné snížení nežádoucích trávicích obtíží jako je zácpa, průjem či nevolnost a tím pádem i vyšší ochota a motivace doplňky s železem pravidelně užívat. 

Díky své chemické struktuře netvoří chelátová forma železa nerozpustné sloučeniny s látkami, jako jsou fytáty, oxaláty, fenoly a třísloviny, které jinak brání účinnému vstřebávání železa. Vstřebávání železa naopak podporuje kyselina askorbová (vitamin C), o který častou bývají doplňky stravy obohaceny. 

Studie, podporující chelátové formy železa (konkrétně bisglycinátu) jako vhodnou alternativu síranu železnatého z hlediska účinnosti a snášenlivosti, byly uskutečněny nejen na dospělé populaci, u dětí předškolního a školního věku a dospívající, ale i u dětí předčasně narozených.

Pokud tedy máte citlivější zažívání, nebo vám běžný doplněk stravy se síranem železnatým působí trávicí obtíže, může být bisglycinát železa vhodnou alternativou doplňku stravy. 

Bc. Barbora Holá

nutriční terapeutka Ne hladu v Praze

Mrkněte ještě na náš článek o tom, JAK ČASTO JÍST MASO.

Zdroje:

Referenční hodnoty pro příjem živin. Praha: Společnost pro výživu, 2019. ISBN 978-80-254-6987-3. 

Duque X, Martinez H, Vilchis-Gil J, et al. Effect of supplementation with ferrous sulfate or iron bis-glycinate chelate on ferritin concentration in Mexican schoolchildren: a randomized controlled trial. Nutr J. 2014;13:71. Published 2014 Jul 15. doi:10.1186/1475-2891-13-71 

Bagna R, Spada E, Mazzone R, et al. Efficacy of Supplementation with Iron Sulfate Compared to Iron Bisglycinate Chelate in Preterm Infants. Curr Pediatr Rev. 2018;14(2):123-129. doi:10.2174/1573396314666180124101059 

Ferrari P, Nicolini A, Manca M L, et al. Treatment of mild non-chemotherapy-induced iron deficiency anemia in cancer patients: Comparison between oral ferrous bisglycinate chelate and ferrous sulfate – ScienceDirect [online] [vid. 2024-08-08]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332212000662?via=ihub  

Office of Dietary Supplements – Iron [online] [vid. 2024-08-09]. Dostupné z: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-HealthProfessional/