Grilování se obecně považuje za velmi zdravou úpravu pokrmů. Grilování je ale rizikové z hlediska vzniku karcinogenních látek, proto je důležité dodržovat několik základních pravidel.
1. Dobře vybírejte, na čem budete grilovat
V první řadě je velmi důležité, čím v grilu topíte. Vybírat bychom si měli takové materiály, které shoří pouze na oxid uhličitý a vodu, bez vzniku dalších sloučenin, které mohou být karcinogenní. Z několika nezávislých testů vyšlo lépe dřevěné uhlí, než brikety, jelikož obsahuje menší množství popela a při jeho spalování vzniká menší množství karcinogenních látek. Rizikové je spalování dřeva, které někde najdeme, protože dřevní hmota neshoří jen na oxid uhličitý a vodu, ale i na další látky, které neprospívají našemu zdraví. Novinkou jsou takzvané kokosové brikety, které jsou vyrobeny pouze ze slupek kokosových ořechů a neobsahují žádné chemické látky a umělé přísady.
2. Grilujte správné druhy masa
Na grilování se nejlípe hodí maso drůběží, vepřové a ryby. Hovězí maso obsahuje více kolagenu, a proto se hodí spíše na jiné druhy úprav. Základem při výběru masa je jeho tučnost, protože odkapávající tuk na rozžhavené uhlíky vytváří škodlivé výpary, které se navracejí zpět do masa. Naprosto nevhodné jsou tedy například uzeniny. Ke grilování volíme libové kousky, které zbavíme případných tučných částí. Dobrou pomůckou ke grilování jsou také jednorázové alobalové tácky na odkapávání tuku.
3. Připravte si dobrou marinádu
Ke grilování bychom měli používat maso dobře odleželé v marinádě, která samozřejmě musí být vždy čerstvá, nikdy nepoužívaná opakovaně. Kyselé marinády (s citronem, octem) dokáží na mase vytvořit tzv. ochranný štít, díky čemu se do něj nedostane karcinogenní kouř. Takové marinády mají navíc vyšší obsah enzymů, které maso krásně zkřehčí. Marinády s cukrem fungují naopak, protože cukr se velmi snadno přepálí. Sladkými marinádami tedy maso potíráme až na samý závěr grilování. Marinádou je také vhodné maso potírat průběžně při opékání, aby se nevysušilo. Ideální je maso vůbec nesolit, ale v případě nutnosti tak učiníme až na talíři. Pokud bychom přidali sůl do marinády, vytáhne z masa jak vodu, tak výživné látky.
4. Opékejte žárem, ne plameny
Maso nesmí nikdy přijít do přímého kontaktu s plameny, jako se tomu často děje například při opékání buřtů. V průběhu grilování maso otáčíme kleštěmi (při propíchnutí vidličkou by zbytečně vytékala šťáva) a dbáme na to, aby byly všechny části masa důkladně propečené. Nikdy také nekonzumujeme zuhelnatělé, zčernalé části.
5. Dodržujte hygienické zásady
Samozřejmostí je, že si vyčleníme prkénko na syrové maso, na kterém nikdy nekrájíme jiné potraviny. Po jakékoli manipulaci s masem si důkladně umyjeme ruce, i náčiní, které jsme použili. Marinádu nikdy nepoužíváme dvakrát a dbáme na to, aby naložené maso nebylo uskladněné ve vyšší teplotě, než 4 stupně Celsia. Ve vyšší teplotě by mohlo dojít k šíření mikrobů. Po každém grilování důkladně vyčistíme gril, nejlépe kartáčem. Pouhé opálení roštu před dalším grilováním rozhodně nestačí.
6. Nezapomeňte vhodně kombinovat
Ani při grilování nezapomínáme na další složky stravy. Není ideální se večer při ohni nacpat čtyřmi plátky masa, ale spíše doplnit grilovaný plátek masa grilovanou zeleninou, čerstvým zeleninovým salátem a například žitným chlebem. Fantazii se meze nekladou při výrobě nejrůznějších dipů, které celý pokrm ozvláštní rozhodně víc, než pouhý kečup a hořčice.