Infekce močových cest a výživa

Infekce močových cest může postihnout kteroukoliv část močového ústrojí u žen i u mužů – tedy včetně prostaty nebo močového měchýře. Právě močový měchýř je nejtypičtějším místem zánětu a trpí jím především ženy, kdy na vině mohou být i anatomické rozdíly (délka močové trubice).

Nejčastějším původcem jsou bakterie, zejména Escherichia Coli, která je tělu vlastní a nachází se ve střevech. Pokud se ale dostane do jiné části organismu, může způsobit mnoho nepříjemností. U žen je vzhledem k blízkosti močového a zažívacího ústrojí jejich přestup jednodušší.

Infekce močových cest se projevují zejména pálivou a řezavou bolestí při močení, pocitem neúplného vyprázdnění, bolestí v podbřišku či bedrech (záleží na místě infekce), dostavit se mohou i teploty až horečky.

Při onemocnění dbejte na dostatečný pitný režim (voda, urologické čaje) a buďte v teple. Nezapomínejte ani na sílu odpočinku.

V rámci léčby se velmi často podávají antibiotika, ale protože bakterie jsou vůči nim stále odolnější a infekce se velmi často vracejí, hledá se i další cesta. Největší efekt pak má prefence.

A v jakých oblastech svítá naděje?

Probiotika – účinné mohou být tabletky, tekutá probiotika i přípravky pro lokální použití, zejména s některými druhy kmene Lactobacillus (např. rhamnosus, reuteri, plantarum, acidophillus). Ty mohou zabránit růstu E. Coli třeba tím, že jí zabrání v uchycení se na sliznici. Také ovlivňují složení střevní mikroflóry, a jak bylo řečeno, nejčastěji vzniká infekce močových cest právě po přestupu bakterií z jednoho ústrojí do druhého.

Pozitivní účinek na léčbu či prevenci sice zatím není jasně definovaný, protože je potřeba více výzkumů, ale dosavadní výsledky se jeví nadějně. Probiotikům se navíc nedá upřít blahodárný vliv na imunitu a jako podpora při léčbě antibiotiky, kdy může dojít i ke snížení množství laktobacilů. Probiotika pak mohou zabránit dalšímu prohlubování potíží a podporují dobré trávení.

Brusinky – látky v nich mohou značně ztížit uchycení bakterií a dále snížit pH moči, čímž opět mohou zredukovat riziko rozvoje či rozšíření infekce. I v tomto případě je zapotřebí ještě potvrdit, v jaké podobě a dávce by mohly být nejúčinnější. Myslete však na to, že brusinkové džusy obsahují vysoké množství jednoduchých cukrů, a proto není jejich pravidelná konzumace vhodná a je lepší volit brusinky v jiné podobě.

D-manóza – jde o sacharid, který se díky své struktuře dostane až do močového traktu, kde může zabránit bakteriím v přilnutí. Vymyká se i v tom, že bakterie jej nemohou využít jako zdroj energie (na rozdíl třeba od glukózy). Jeví se i jako dobrým doplňkem antibiotické léčby.

Granátové jablko – obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, které mohou působit i přímo proti E. Coli. Výtažky z něj mohou být složkou doplňků stravy na podporu močových cest.

A na co ještě při prevenci myslet?

Dostatečnou a správnou hygienu – dejte přednost sprše před koupáním a používejte přípravky určené k intimní hygieně.

Choďte pravidelně na WC – při zadržování moči totiž mají bakterie více času se pomnožit.

Pitný režim – alespoň 1-5-2,5 l tekutin denně a množství navyšte dle fyzické aktivity a míry pocení.

Teplé oblečení – záda a nohy v teple jsou základ.

Při opakovaných infekcích volte spíše bavlněné spodní prádlo.